See siiseli on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "sisel"
},
"expansion": "Swedish sisel",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish sisel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "siiseli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "siiseli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "siiseli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "siisel",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "48 52",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Squirrels",
"orig": "fi:Squirrels",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "aavikkosiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "bajansiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "beldinginsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "idahonsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "idänsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "jalisconsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "juovasiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "kaliforniansiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "kalliosiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "kalliovuortensiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "kaskadiensiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "keltaselkäsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "kolumbiansiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "kultasiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "leopardisiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "lännensiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "meksikonsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "mohavensiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "montanansiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "napasiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "nevadansiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "oregoninsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "parrynsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "pensassiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "pikkusiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "pohjasiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "preeriasiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "pyöröhäntäsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "richardsoninsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "sierramadrensiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "siperiansiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "suurihammassiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "teksasinsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "tiensaninsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "täpläsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "veracruzinsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "wyominginsiiseli"
},
{
"_dis1": "59 41",
"sense": "compounds",
"word": "ylänkösiiseli"
}
],
"glosses": [
"synonym of euroopansuslikki (“European ground squirrel, Spermophilus citellus”)"
],
"id": "en-siiseli-fi-noun-kJ4KPcQ8",
"links": [
[
"euroopansuslikki",
"euroopansuslikki#Finnish"
]
],
"raw_glosses": [
"(dated) synonym of euroopansuslikki (“European ground squirrel, Spermophilus citellus”)"
],
"synonyms": [
{
"extra": "European ground squirrel, Spermophilus citellus",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "euroopansuslikki"
}
],
"tags": [
"dated"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "31 69",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "32 68",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "29 71",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "48 52",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Squirrels",
"orig": "fi:Squirrels",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ground squirrel (New World rodent of the genus Spermophilus)"
],
"id": "en-siiseli-fi-noun-mjE~Ix4T",
"links": [
[
"ground squirrel",
"ground squirrel"
],
[
"Spermophilus",
"Spermophilus#Translingual"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsiːseli/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠iːs̠e̞li]"
},
{
"rhymes": "-iːseli"
}
],
"word": "siiseli"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːseli",
"Rhymes:Finnish/iːseli/3 syllables",
"fi:Squirrels"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "aavikkosiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "bajansiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "beldinginsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "idahonsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "idänsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "jalisconsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juovasiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kaliforniansiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kalliosiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kalliovuortensiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kaskadiensiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "keltaselkäsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kolumbiansiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kultasiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "leopardisiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lännensiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "meksikonsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "mohavensiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "montanansiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "napasiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "nevadansiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "oregoninsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "parrynsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pensassiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pikkusiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pohjasiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "preeriasiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pyöröhäntäsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "richardsoninsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sierramadrensiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "siperiansiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "suurihammassiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teksasinsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "tiensaninsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "täpläsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "veracruzinsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "wyominginsiiseli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ylänkösiiseli"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "sisel"
},
"expansion": "Swedish sisel",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish sisel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "siiseli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiselikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiseleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "siiselittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiselittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "siiseleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "siiseleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "siiseli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "siiseli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "siisel",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Entries missing English vernacular names of taxa",
"Entries using missing taxonomic name (species)",
"Finnish dated terms"
],
"glosses": [
"synonym of euroopansuslikki (“European ground squirrel, Spermophilus citellus”)"
],
"links": [
[
"euroopansuslikki",
"euroopansuslikki#Finnish"
]
],
"raw_glosses": [
"(dated) synonym of euroopansuslikki (“European ground squirrel, Spermophilus citellus”)"
],
"synonyms": [
{
"extra": "European ground squirrel, Spermophilus citellus",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "euroopansuslikki"
}
],
"tags": [
"dated"
]
},
{
"glosses": [
"ground squirrel (New World rodent of the genus Spermophilus)"
],
"links": [
[
"ground squirrel",
"ground squirrel"
],
[
"Spermophilus",
"Spermophilus#Translingual"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsiːseli/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠iːs̠e̞li]"
},
{
"rhymes": "-iːseli"
}
],
"word": "siiseli"
}
Download raw JSONL data for siiseli meaning in All languages combined (23.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.